Lost Password?

A password will be emailed to you. You will be able to change your password and other profile details once you have logged in.

SECTION 3 PLAYOFFS SET-MHTS SUNDAY SCOREBOARD

SECTION 3 PLAYOFFS SET-MHTS SUNDAY SCOREBOARD

scoreboard_THUMB1-130x130

MY HOMETOWN SPORTS LOCAL COLLEGE & HIGH SCHOOL SCOREBOARD

10/19

Local College

Men’s Soccer

Nazareth 2 UC 0

Penn St. Berks 3 SUNY Poly 2 2OT

Men’s Golf 

New Hartford’s Derek Bard shot a final round 64 and finished -15, to win the U.S. Collegiate Golf Championship today at the Golf Club Of Georgia. His University of Virginia team finished 2nd out of 15, just 1 stroke behind team champion, Texas.

Women’s Soccer

Penn St. Berks 5 SUNY Poly 0

Women’s Hockey

Colgate 2 Providence 1-New Hartford’s Annika Zalewski scores for Gate.

Women’s Volleyball

Colgate 3 LaFayette 0

Field Hockey

Georgetown 3 Colgate 0

High School

Football Playoffs

*** Complete brackets later today

Class A HS FB Playoffs: JD @ Whitesboro, 10/24 6:30PM

Class A HS FB Playoffs: New Hartford @ ESM Friday 10/24-6:30PM.

Class B  HS FB playoffs:  Marcellus @ Oneida 10/24 7PM.

Class C HS FB : Canastota @ Herkimer 10/24 7PM

Class C HS FB Playoffs: UND @ INST. of Tech 10/24 6:30PM

Class C  HS FB Playoffs: Sherburne-Earlville @ General Brown 10/24 7pm

Class D HS FB Playoffs: Onondaga @ Dolgeville 10/25 2pm

Class D HS FB Playoffs: Westmoreland @ Cato-Meridian 10/24 7PM

Class D HS FB Playoffs: Weedsport @ MEH 10/24 7PM

Class D HS FB Playoffs: WCV @ Sandy Creek 10/24 7PM

Boys Soccer 

Class AA #1 FM # 2 Proctor #3 B’villle # 4 CNS # 5 Nottingham 1st rd. byes

Class AA RFA @ CBA Wednesday 10/22 6:30PM.

Class A #1 Indian River # 2 VVS #3 New Hartford 1st rd byes. 

Class A Oneida @ Marcelllus Wednesday 10/22 7PM. 

Class A Chittenango @ JD Wednesday 10/22 3PM.

Class A: Whitesboro @ Fulton Wednesday 10/22 6PM.

Class B: Caz, Skaneateles, Clinton, General Brown, Holland Patent 1st rd byes. 

Class B:Canastota @ So. Jeff Wednesday 10/22 3PM. 

Class B: Lowville @ Westhill Wednesday 10/22 7PM. 

Class B: ADK @ Solvay Wednesday 10/22 6PM. 

Class C: #1 Sauquoit #2 UND 1st rd byes.

Class C: Cooperstown @ MPH Wednesday 10/22 3PM. 

Class C: Mt. Markham @ Tully Wednesday 10/22 3PM. 

Class C:Fabius-Pompey @ WCV Wednesday 10/22 3PM.

Class C:Herkimer @ Thousand Islands Wednesday 10/22 6PM. 

Class C:Hamilton @ Westmoreland Wednesday 10/22 3PM.

Class C ABay @ Bishop Ludden Wednesday 10/22 TBD.

Class D:Copenhagen, ODY. Bishop Ludden 1st rd byes. 

Class D:Faith Heritage @ Cincinnatus Wednesday 10/22 3PM 

Class D: Otselic Valley @ BVM Wednesday 10/22 3PM. 

Class D: LaFargeville @ Old Forge Wednesday 10/22 3PM

Class D:Madison @ Sackets Harbor Wednesday 10/22 3

Girls Soccer

Class AA : RFA @ West Genesee Thursday 10/23. 6PM. 

Class A: Chittenango @ New Hartford Tuesday 10/21 6:30PM. 

Class A: Fulton @ Whitesboro Tuesday 10/21 3PM. 

Class A: Camden @ Carthage Tuesday 10/21 6PM. 

Class A: CVA @ ESM Tuesday 10/21 4:30PM 

Class B: Solvay @ Holland Patent Tuesday 10/21 3PM.  

Class B: APW @ Sherburne-Earlville Tuesday 10/21 6PM.

Class C: Play in Game-So.Lewis @ MPH TBD 

Class C 1st rd TBD- Little Falls @ Waterville. 

Class C 1st rd TBD Cooperstown @ Bishop Ludden 

Class C 1st rd TBD Dolgeville @ Beaver River. 

Class C 1st rd TBD Mt. Markham @ Sauquoit.

Class C 1st rd TBD Onondaga @ WCV. 

Class D-McGraw @ Cincinnatus-Tuesday 10/21 3PM. 

Class D Sackets Harbor @ Oriskany Tuesday 10/21 3PM. 

Class D DeRuyter @ Brookfield Tuesday 10/21 3PM. 

Class D LaFargeville @ Remsen Tuesday 10/21 3PM. 

Class D Stockbridge @ Lyme Tuesday 10/21 3PM. 

Class D Faith Heritage @ Morrisville-Eaton Tuesday 10/21 3PM.

Field Hockey Playoffs 

Class A: RFA @ FM Tuesday 10/21 6PM

Class B # 1 Camden first round bye.

Class B VVS @ Cortland Wednesday 10/22 6PM. 

Class C # 1 Cazenovia first round bye. 

Class C # 2 seed Canastota first round bye.

Class C Clinton @ Little Falls Wednesday 10/22 6PM.

Class C Port Byron @ Holland Patent Tuesday 10/21 3PM.

Class D #1 Weedsport first round bye. 

Class D Moravia @ Herkimer Tuesday 10/21 3PM. 

Class D NYM @ Mt. Markham Wednesday 10/22 3PM. 

Class D Sauquoit @ MEH Tuesday 10/21 3PM.

NewLogo2-1-300x139

10/18

Local College

Football

Colby 47 Hamilton 14

Yale 45 Colgate 31

SU 30 Wake Forest 0

Rowan 31 Morrisville State 0

St. John Fisher 42 UC 7

Men’s Hockey

Colgate 3 Northeastern 0

Men’s Soccer 

Tompkins Cortland CC 3 MVCC 0 

MVCC: (14-3) Chris Hannifin, 3 saves;
Tompkins Cortland CC : (12-4) Morgan Stutter 1-0; Bronson Harris 1-0; Jacob Czapranski 1-0 Mcziggy Richards 5 saves.
HALF 0 0

Lancaster Bible 3 SUNY Poly 2

Herkimer College 4 Genesee CC 0-Three goals for Ben Polk against his former team.

Colby 0 Hamilton 0 2 OT

Field Hockey

American 4 Colgate 1

UC 5 Washington & Jefferson 2-Hannah Mackey 3 goals for the Pioneers.

SUNY New Paltz 10 Morrisville State 0

Colby 1 Hamilton 0

Women’s Soccer

MVCC 1 TC3 0-Jenelle Dillenbeck nets the winning goal.

Lancaster Bible 5 SUNY Poly 0

Genesee CC 4 Herkimer College 0

Utica 4 Alfred 1

Colgate 2 Bucknell 0

Colby 1 Hamilton  0

Women’s Volleyball  

Mohawk Valley Community College Women’s Volleyball (HCC POD 10/18/14)
MVCC 7, 11, 13
ACC 25, 25, 25
MVCC 25, 25, 25
C-GCC 7, 21, 22
MVCC 15, 17, 23
HVCC 25, 25, 25

SUNY Poly 3 Penn St. Abington 1

Lancaster Bible 3 SUNY Poly 1

Colgate 3 Bucknell 0

Clarkson 3 UC 0

Canton 3 UC 0

Hamilton 3 Trinity 2

Morrisville St. 3 Penn St. Abington 2

Women’s Hockey

UCONN 2 Colgate 1

High School

Football

UND 60 Sauquoit Valley 0- Kevin Warmack 5 TD’s for the Jugglers. 

LaFayette/FP 35 Bishop Grimes 12

Henninger 46 Auburn 21

RFA 43 Proctor 21-Lindell Reed rushed for 256 yds, 3 TDs; Brad Daugherty returned one of 3 picks for TD in RFA’s 43-21 win at Proctor

APW 27 Hannibal 6

VVS 35 Central Valley 8-Ryan Oliver 4 rushing touchdowns for the Devils. 

Little Falls 21 ADK 6-Devin Dawley 2 TD’s for the Mounties. 

Oriskany 60 Clinton 6-Soph QB Ryan Enos 14 for 19 for 301 yds, 3 TDs (also 2 TD runs) in Oriskany’s 60-6 win at Clinton

Boys Soccer

VVS 3 CVA 0-Finals CVA Tourney-Devils finish regular season without a loss. 

Skaneateles 2 Marcellus 1

Homer 3 Camden 2-Consi. CVA Tourney

Whitesboro 2 UND 0- Alex Gorgas 1+1, Gabe Wise 1g for the Warriors. 

McGraw 4 DeRuyter 0

Watertown 1 Watertown IHC 0

Liverpool 3 Fulton 0

Girls Soccer

RFA 10 Notre Dame 0- Sharifa Taylor 2 goals for Black Knights, 7-4-1 league, 8-6-2 overall.

Frankfort-Schuyler 5 ODY 1-Emra Ljubijankic 2+1, Marsala Bono 1+2, Rose Simmons 2g for FS.

Watertown 5 Carthage 2

Westhill 3 Cazenovia 2

Liverpool 1 West Genesee 0

Copenhagen 5 Lyme 0

Central Square 3 Syracuse 0

Lowville 2 So. Jeff 0

LaFayette 3 Tyburn 0

Westmoreland 6  Hamilton 0-Morgan Barber, Julia DePietro score 2 goals each for the Dogs. 

Field Hockey

CNS 2 FM 0

Cazenovia 5 ESM 0

Camden 4 Whitesboro 0-Abby Meagher 2+1, Alyssa Curtis 2g for the Devils.

NewLogo2-1-300x139

10/17

High School

Football Herkimer

52 Sherburne-Earlville 6

Frankfort-Schuyler 21 Mt. Markham 13

CBA 33 Central Square 20

Liverpool 42 West Genesee 24

Bishop Ludden 42 Tully 33

Weedsport 54 Onondaga 20

Cato-Meridian 52 NYM 0

Fulton 32 JD 20

Sandy Creek 35 Beaver River 6

Westmoreland 22 WCV 16

Oswego 28 Cortland 14

Mexico 14 Holland Patent 13

Cazenovia 64 Oneida 18

Marcellus 64 Phoenix 7

Pulaski 40 Watertown IHC 38

Dolgeville 52 Lowville 7

So. Jeff. 21 Camden 20

Morrisville-Eaton/Hamilton 36 Waterville 13.

Chittenango 36 Solvay 20

General Brown 36 Thousand Islands 12

New Hartford 39 Skaneateles 13

ESM 53 Horseheads 34

Corcoran 35 Nottingham 0

B’ville 21 CNS 20

Homer 47 Westhill 13

Inst. of Tech 63 Port/Byron/US 13

JE 14 Canastota 8

FM 41 Fowler 14

UND 36 Mt. Markham 14-Joe Sullivan scores twice for the Jugglers. 

Whitesboro 31 Carthage 0

Boys Soccer

CVA 2 Camden 1 CVA Tourney 

VVS 1 Homer 0-Nick Metzger scores the game winner. CVA Tourney

FM 1 B’ville 0

Cincinnatus 13 Stockbridge 0

JD 0 CBA 0 OT

McGraw 5 Brookfield 0

ODY 3 Remsen 2

MPH 3 Bishop Grimes 0

Girls Soccer

JD 6 Mexico 0

CNS 8 Camden 1

Tully 1 FP 0

Bishop Grimes 3 Bishop Ludden 1

Field Hockey

Canastota 2 Sherburne-Earlville 0-McKenzie Hertel, Allyson Malbouf score for Canastota. 

B’ville 8 Oneida 0

Port Byron 5 Homer 1

Cortland 2 Cato-Meridian 0

Local College

Men’s Hockey

Colgate 3 Northeastern 0 win 350 for coach Don Vaughn.

Men’s Soccer

Louisville 2 SU 1

Morrisville State 6 SUNY ESF 0-Jamieson McKoy 3 goals for the Mustangs. 

Women’s Volleyball

Wesleyan 3 Hamilton 2

Lancaster Bible 3 Morrisville State 0

NewLogo2-1-300x139

 

Like this? Share it.

0 Comments