Lost Password?

A password will be emailed to you. You will be able to change your password and other profile details once you have logged in.

NYSSWA ANNOUNCES 2013 ALL-STATE BASEBALL TEAMS-RIZZ0-ROSS-VENNARO FIRST TEAM HONORS

NYSSWA ANNOUNCES 2013 ALL-STATE BASEBALL TEAMS-RIZZ0-ROSS-VENNARO FIRST TEAM HONORS

The New York State Sportswriters Association named names today announcing the 2013 All-State Baseball teams for Classes AA-D. Section 3 was represented well with a long list of local baseball stars making the grade!

Congratulations to all of the coaches and players on a great year and thanks for the memories.

In Class B Clinton’s Anthony Rizzo was named to the All-State First Team. Class D saw two New York Mill’s Marauders, Zack Vennaro and Jon Ross earn First Team All-State Honors.

ball21-121x130CLASS AA

Coach of the Year: Dave Penafeather (Baldwinsville)

Player of the Year: Scott Blewett (Baldwinsville)

First Team

3 12 P Scott Blewett (Baldwinsville)

Second Team

3 11 P Pat Merriweather (Baldwinsville)

3 12 IF Brian Hamilton (Cicero-North Syracuse)

Third Team

3 11 C Justin Tague (Cicero-North Syracuse)

Fourth Team

3 11 1B Zach DeThomasis (Syracuse CBA)

3 12 C Gabe Levanti (Baldwinsille)

cookeu

Fifth Team

3 12 P Jeff Cooke (Rome Free Academy)

Sixth Team

3 12 IF Frank Vigilotti (Syracuse East)

CLASS A

First Team

3 12 P/1B Brian Hughes (Cortland

Second Team

3 12 OF Chris Lenish (Jamesville-DeWitt)

Third Team

3 11 P/OF Jake Casey (Homer)

3 10 2B/P Jarrod Bellinger (Watertown)

ball21-121x130Fourth Team

3 12 C Nick Austin (Jamesville-DeWitt)

3 12 P/OF Justin Sidebottom (Cortland)

Fifth Team

3 12 P/IF Payten Boice (Homer)

Sixth Team

3 11 SS/P Chris McGee (Jamesville-DeWitt)

3 12 P Tory King (New Hartford)

Seventh Team

3 11 SS Zach Whelan (Cortland)

3 11 OF Mike Trasolini (Syracuse CBA)

CLASS B

First Team

3 12 P Anthony Rizzo (Clinton)

Second Team

3 12 P Ben Walsh (Westhill)

Third Team

3 12 SS Alex Saville (Vernon-Verona-Sherrill)

3 12 SS/P Marcus Shelmidine (South Jefferson)

Fourth Team

3 12 IF Juan Carlos Pena (Westhill)

Fifth Team

3 12 OF Zane Smith (Utica Notre Dame)

3 12 2B Austin Bouse (Clinton)

Sixth Team

3 11 C Andy Taft (Clinton)

CLASS C

zack2

First Team

3 12 P/IF Sam Widrick (Beaver River)

3 11 P/SS Jason Martin (South Lewis)

Second Team

3 12 P Luke Godlewski (Little Falls)

Third Team

3 11 IF/P Tom Taplin (Pulaski)

Fourth Team

3 11 P/IF Ben Rotondo (Fabius-Pompey)

3 11 P/SS Chris Schad (Bishop Grimes)

Fifth Team

3 11 IF Lucas Kelly (South Lewis)

3 12 P Ethan Bliss (Cooperstown)

ball21-121x130Sixth Team

3 12 1B/P Tyler Baumeister (Little Falls)

Seventh Team

3 12 P/SS Rob Slivinski (Sauquoit Valley)

CLASS D

First Team

3 11 P Zach Vennaro (New York Mills)

3 12 C J.T. Ross (New York Mills)

Second Team

3 12 SS Nick Cowen (McGraw)

3 12 C Dan Buehler (Oriskany)

Third Team

3 11 C/P Cody Beeching (Brookfield)

3 12 IF Noah Fry (Hamilton)

Fourth Team

3 12 3B Ben Yacavone (Hamilton)

3 12 UTIL Shawn Kula (New York Mills)

Fifth Team

3 11 SS/P Jake Cowen (Brookfield)

3 12 CF Aaron Hitt (McGraw)

 

 

Like this? Share it.

0 Comments